Funkcjonalności‎ > ‎

Genealogia

Genealogia w qcadoo pozwala udzielić odpowiedzi na pytania: 
  • Z jakich surowców i półproduktów (z jakiej partii) został wykonany nasz produkt? 
  • W jakich innych jeszcze produktach użyliśmy surowca z tej samej partii?

Funkcja ta może nam posłużyć, gdy pojawi się w firmie klient z reklamacją Państwa towaru. 

PRZYKŁADOWO: Okaże się, że w wyprodukowanych szafkach notorycznie odpadają drzwiczki i klienci masowo oddają wadliwy produkt. Wtedy mają Państwo szansę, po zbadaniu przyczyn i określeniu nr partii tego produktu, dojść albo: do producenta, który dostarczył wadliwe śruby bądź zawiasy, albo poszukać problemu u siebie i określić kto i przy użyciu jakiego sprzętu wykonał nieprawidłowe wiercenia otworów.


W qcadoo mamy możliwość śledzenia partii produktów:

  • zależne od zleceń - partie produktów dodawane są przed startem, w trakcie trwania, a nawet po zakończeniu zlecenia produkcyjnego (więcej o tym sposobie: Śledzenie partii dla zleceń)
  • niezależne od zleceń - do wyprodukowanego produktu dodajemy partie użyte do jego wyprodukowania (więcej o tym sposobie: Śledzenie partii produktów)

Niezależnie od tego, w jaki sposób śledzić będziemy partie - możemy podejrzeć z czego powstał dany produkt na Drzewie genealogii.

WSKAZÓWKANajlepiej zacząć jednak od przeczytania o tym: jak przypisać numery partii do produktów?

WAŻNE: USTAWIENIA KONFIGUROWANE GLOBALNIE

W parametrach systemu, dostępnych po wybraniu przycisku "Administracja" (symbol zębatych kół w prawym górnym rogu ekranu) i zakładki "Parametry" mamy dostępne ustawienia konfigurowane globalnie dla wszystkich zadań realizowanych w qcadoo. 

W zakładce "Genealogia" możemy określić unikalność numerów partii:

- unikalny globalnie - oznacza, że numery partii nie mogą się powtarzać w całym systemie
- unikalny dla każdego producenta - numery partii nie będą się powtarzać, ale jedynie w obrębie danego producenta, oznacza to, że w systemie będą mogły figurować dwa identyczne numery partii o ile będą do nich przypisani inni producenci.