Zlecenia produkcyjne

Zlecenia produkcyjne realizowane są w oparciu o uprzednio utworzone Technologie. Oznacza to, że zlecenia produkcyjne można stworzyć jedynie dla tych produktów, które posiadają zaakceptowaną technologię. Więcej? - Statusy technologii


Jak dodać nowe zlecenie produkcyjne?

Nowe zlecenie zakładamy wchodząc w:

ZLECENIA PRODUKCYJNE >> Zlecenia produkcyjne >>  Dodaj nowy
  1. W pierwszym kroku przy pomocy  wybieramy "Produkt", którego dotyczy Twoje zamówienie. Produkty pobierają się ze zdefiniowanej wcześniej listy Produktów z "Danych podstawowych". Po wybraniu "Produktu" wybieramy "Technologię", którą chcesz zastosować. Jeżeli dla danego produktu zaznaczyłeś technologię jako domyślną, pole to uzupełni się automatycznie.

  2. Należy również wybrać "Typ zlecenia produkcyjnego". Mamy do wyboru zlecenia z własną technologią lub z technologią wzorcową (więcej informacji w osobnej karcie).  

  3. Wybieramy linię produkcyjną, na której chcemy zrealizować zlecenie.

  4. W kolejnym kroku podajemy jaką ilość produktu planujemy wyprodukować ("Zaplanowana ilość produktu").

  5. Pola "Numer" i "Nazwa" wypełnią się automatycznie. Dane te możesz zmodyfikować wg. własnych preferencji.

  6. Nie musisz ręcznie przeliczać czasu potrzebnego na zrealizowanie zlecenia. Program daje możliwość obliczenia terminu zakończenia zlecenia. Aby to zrobić należy skorzystać z funkcji Czasochłonność (pkt. 7), która jest dostępna po rozwinięciu bocznego paska. Opcja ta jest dostępna jedynie dla zlecenia, które zostało zaakceptowane. 

  7.  Zanim policzysz czasochłonność zlecenia kliknij przycisk  Zapisz, by móc przejść do tej karty.

  8. Do obliczenia czasochłonności zlecenia wprowadź "Planowaną datę rozpoczęcia" zlecenia,jeżeli wcześniej podałeś te daty program skopiuje je automatycznie, następnie wybierz przycisk  Generuj. Program, na podstawie zdefiniowanych wcześniej dla operacji norm czasowych, obliczy datę zakończenia zlecenia. Jeżeli wybierzemy  Kopiuj obliczoną datę do planowanej daty zakończenia, wynik obliczenia  pojawi się w "Planowanej dacie zakończenia".  


UWAGA: Możliwe jest zapisanie zlecenia produkcyjnego bez podania dat rozpoczęcia i zakończenia zlecenia, jednak NIE JEST MOŻLIWE, bez wprowadzenia tych danych jego zaakceptowanie, czy rozpoczęcie (kliknij po więcej o: Stanach i statusach zleceń).

Co powinieneś wiedzieć zanim zaakceptujesz zlecenie produkcyjne?


Zleceniom produkcyjnym w qcadoo nadawane są Stany i statusy. Pozwala to na wierne odwzorowanie tego, co dzieje się faktycznie na hali produkcyjnej. Ich nadawanie niesie ze sobą liczne konsekwencje, jeżeli system:
*kliknij w nazwy funkcjonalności, by dowiedzieć się o nich więcej

to koniecznie PRZED zaakceptowaniem zlecenia zdefiniuj interesujące Cię parametry dla powyższych funkcjonalności ponieważ po zaakceptowaniu nie będzie możliwe wprowadzanie zmian dla tego zlecenia.


WSKAZÓWKA: Co zrobić gdy zlecenie zostało już zaakceptowane? 
Należy skopiować zlecenie - wtedy pojawi się duplikat, tyle że w statusie szkic. Pamiętaj jednak, by usunąć (dezaktywować) poprzednią wersję, aby uniknąć ewentualnej pomyłki.


Akceptacja i start zlecenia produkcyjnego

Wprowadzone i zapisane zlecenie jest w stanie "Oczekujące". Gdy upewnimy się, że nie będziemy wprowadzać już żadnych poprawek - zmieniamy jego stan na  Zaakceptowane. Następnie, aby wystartować zlecenie, zmieniamy ponownie stan klikając przycisk  RozpocznijW głównym widoku "Zleceń produkcyjnych" mamy listę wszystkich wprowadzonych zleceń. Możliwe jest ich sortowanie po numerze zlecenia oraz nadanym statusie. 
Rozpoczęte zlecenie produkcyjne

Stany zleceń służą nie tylko do informowania o tym, które ze zleceń są aktualnie realizowane. To tylko jedno z zadań.

Rozpoczęte zlecenia produkcyjne umożliwiają przeprowadzenie na nich szereg zdań towarzyszących danemu zleceniu. Są nimi: