Dodawanie zlecenia produkcyjnego z poziomu dashboardu jest dedykowane dla użytkowników z nieskomplikowaną produkcją. Jeśli interesuje Cię zlecenie jako całość, bez wyróżniania poszczególnych czynności do wykonania i nie potrzebujesz mechanizmów wyliczających czas trwania zlecenia, możesz w ten sposób tworzyć plany produkcyjne.

Tworząc ten sposób pracy myśleliśmy też o użytkownikach rozpoczynających przygotę z qcadoo. Chcesz zacząć szybko rejestrować produkcję i nie bardzo wiesz od czego zacząć? Docelowo planujesz rozpoznać dostępne w qcadoo funkcjonalności i pewnie z nich korzystać w pełni, ale na początek wystarczy, że zlecenie zostanie utworzone i pracownik będzie wiedział co zrobić i do czego zaraportować produkcję? Zacznij od dashboardu. Nie będziesz musiał błądzić po menu - w kilku krokach powiemy Ci w jaki sposób zaplanować produkcję.

Jakie są atuty tworzenia zlecenia z poziomu dashboardu?

 1. przejrzystość - przechodzisz ekran po ekranie i wypełniasz wszystkie dane, które pozwalają na istnienie zlecenia.
 2. kompleksowość - nie musisz najpierw tworzyć produktów. Później technologii. I dopiero później w innym miejscu - zlecenia produkcyjnego. Możesz wszystko na raz stworzyć przechodząc tych kilka kroków, o których poczytasz niżej.
 3. szybkość - nie tracisz czasu na definiowanie danych w kilku miejscach w qcadoo. Możesz dodać zlecenie w kilkanaście sekund z poziomu dashboardu.

Zanim zaczniesz dodawać z dashboardu zlecenie produkcyjne razem z technologią ustaw następujące parametry:

 • parametry dashboardu - wskaż operację, która ma być podpięta do drzewa technologicznego oraz magazyny, które będą uczestniczyły w procesie (musimy wiedzieć skąd chcesz pobierać surowce do produkcji i gdzie chcesz składować wytworzone wyroby)
 • parametry technologii - zaznacz Uzupełniaj magazyny dla produktów w przepływie podczas sprawdzania technologii. Dzięki temu technologia będzie mogła być zaakceptowana z automatu.

Teraz możesz zacząć! Kliknij przycisk: Przycisk Dodaj zlecenie Dodaj zlecenie

Formularz dodawania zlecenia produkcyjnego
Pierwszy krok dodawania zlecenia produkcyjnego z dashboardu - co chcesz produkować?

Podaj:

 • produkt, który chcesz wyprodukować. Nie znalazłeś go na liście? Kliknij przycisk Przycisk Dodaj produkt Zdefiniuj nowy produkt i podaj jego numer, nazwę i jednostkę
 • ilość, którą należy wyprodukować.

Możesz ponadto zamieścić dodatkowe informacje uszczegóławiające zlecenie w polu Opis. Jeśli masz zdefiniowaną technologię wskaż ją (co więcej - jeśli istnieje technologia domyślna, to się podpowie i nie musisz o tym pamiętać). A jeśli nie - przejdź dalej klikając w przycisk Przycisk Dalej Dalej

Jeśli raz dodasz zlecenie produkcyjne na dany produkt z dashboardu, to przy kolejnym zlecaniu technologia będzie już istniała, podpowie się na ekranie 1. i kolejne dane zostaną z niej uzupełnione. A zatem - będzie jeszcze szybciej!
Formularz dodawania zlecenia produkcyjnego
Drugi krok dodawania zlecenia produkcyjnego z dashboardu - gdzie i kiedy chcesz produkować?

Uzupełnij:

 • linię produkcyjną - podpowie się z parametrów. Jeśli to zlecenie będziesz realizować w innym miejscu - zmień na właściwą. Jeśli nie znalazłeś na liście tej odpowiedniej, kliknij w przycisk Przycisk Dodaj linię produkcyjną Dodaj linię produkcyjną i podaj numer i nazwę linii, na której chcesz produkować,
 • datę rozpoczęcia zlecenia,
 • datę zakończenia zlecenia.

I przejdź dalej znowu klikając w przycisk Przycisk Dalej Dalej.

Jeśli chcesz zmodyfikować dane podane wcześciej użyj przycisk Wstecz by powrócić do poprzednich kroków.

Kolejny krok to określenie z czego będziesz produkować. Zacznij od przycisku Przycisk Dodaj surowiec Dodaj surowiec. Do tabeli zostanie dodany wiersz, w którym musisz wypełnić następujące dane:

 • surowiec - na dwa sposoby: jeśli dodałeś go wcześniej do qcadoo, wybierz z listy używając przycisku Przycisk Lupka Szukaj. Jeśli natomiast nie znalazłeś interesującego Cię produktu dodaj go używając przycisku Przycisk Plus Dodaj i nadając mu numer, nazwę i jednostkę
 • ilość zużywana - czyli podaj ile surowca musisz użyć aby wyprodukować zleconą ilość wyrobu
 • ilość na jednostkę - podpowiemy tutaj ile jednostek surowca trzeba zużyć aby wytworzyć 1 jednostkę wyboru. Po co? Wraz ze zleceniem utworzymy technologię. Ale technologia będzie utworzona na 1 jednostkę wyrobu. Dzięki temu będziesz mógł zlecać ten produkt w dowolnych ilościach w późniejszym terminie

W taki sam sposób podaj pozostałe produkty, które w procesie produkcyjnym będą zużywane. Jeśli się pomyliłeś - zaznacz wiersz z surowcem (kwadrat z lewej strony tabeli) i usuń go, wykorzystując przycisk Przycisk Usuń surowiec Usuń surowiec

Jeśli w pierwszym kroku wypełniłeś technologię, to tabela ta będzie wypełniona. Aby zmodyfikować jej zawartość usuń wiersz i dodaj kolejny.

Po kliknięciu Przycisk Dalej Dalej przejdziesz do ostatniego kroku: Podsumowania wprowadzonych do zlecenia danych.

Formularz dodawania zlecenia produkcyjnego
Czwarty krok dodawania zlecenia produkcyjnego z dashboardu - podsumowanie danych

Sprawdź, czy wszystko jest tak jak należy (jeśli nie: wróć do odpowiednich ekranów i popraw dane). I potwierdź utworzenie zlecenia klikajac przycisk Przycisk Zapisz i akceptuj Zapisz i akceptuj.

I gotowe. Zlecenie utworzone - pojawi się ono w obszarze zleceń oczekujących na dashboardzie, więc możesz od razu przeciągnąć je do obszaru Realizowane i przejść do terminala aby zarejestrować produkcję.

Ważne jest też to, że przy okazji dodawania zlecenia wprowadzasz produkty i technologie, które przy kolejnym zlecaniu będą już istniały i będziesz mógł je wykorzystać, zatem tworzenie zlecenia będzie jeszcze szybsze.