Zacznijmy od tego, że qcadoo ma kilka różnych mechanizmów badania stanu magazynowego surowców potrzebnych do zlecenia. Można ustalić z dokładnością do listy zaznaczonych zleceń, czy mamy już wszystkie niezbędne materiały, za pomocą funkcji Dostępność surowców. Podobna funkcja (też: dostepność surowców) wywołana ze szczegółów zlecenia, dostarczy dodatkowych informacji odnośnie stopnia pokrycia każdego z potrzebnych surowców. Jest też zestawienie zapotrzebowania materiałowego, w różnych konfiguracjach, które przedstawi listę potrzebnych materiałów i powie z jakich magazynów trzeba je wydać. Ale najbardziej szczegółowe informacje uzyskasz z pokrycia zapotrzebowania i właśnie ta funkcjonalność będzie tutaj omówiona.

Wejdź w Zaopatrzenie > Pokrycie zapotrzebowania, wskaż magazyny, na których mamy szukać stanów:

Pokrycie zapotrzebowania - zakładka Główna
Pokrycie zapotrzebowania - zakładka Główna

i kliknij przycisk Generuj Generuj

Magazyny warto ustawić w parametrach pokrycia zapotrzebowania - wtedy zawsze będą wczytywały się z automatu.

Przejdź do zakładki Pokrycie zapotrzebowania, aby przeanalizować wyniki:

Pokrycie zapotrzebowania - zakładka Pokrycie zapotrzebowania
Pokrycie zapotrzebowania - zakładka Pokrycie zapotrzebowania

Interesują Cię przede wszystkim następujące informacje:

  1. jakie surowce będą Ci potrzebne do realizacji otwartych zleceń produkcyjnych - w tabeli masz gotową listę produktów plus informację o potrzebnej ilości (pamiętaj, że jest to suma pod wszystkie zaplanowane zlecenia. Jeśli chcesz zobaczyć konkretne informacje pod dane zlecenia, kliknij w podlinkowany wiersz)
  2. czy masz wystarczający stan magazynowy, aby zrealizować produkcję - tu z pomocą przyjdzie kolumna Magazyn
  3. kiedy najpóźniej musisz zamówić materiały, by zdążyć na moment rozpoczęcia produkcji - informacja ta zawarta jest w kolumnie Zamów najpóźniej (sięgamy tu po informacje o buforze dostawy ustawionym w domyślnym dostawcy produktu. Aby dana się pojawiła, musisz odpowiednio wprowadzić informacje do systemu. Tu znajdziesz opis jak to zrobić: firmy, zakładka Sprzedaje)
  4. czy surowce są już zamówione - informację odczytasz z kolumny Dostawa, a szczegóły odnośnie numeru zamówienia i planowanego terminu dostawy otrzymasz, klikając w podlinkowany wiersz tabeli
  5. czy komponenty są już zlecone do produkcji - podobnie jak wyżej: sumaryczna liczba do odczytania z kolumny Produkcja, a szczegóły o zleceniu i dacie jego rozpoczęcia w szczegółach danego wpisu

Pokrycie zapotrzebowania pozwala też spojrzeć bardziej globalnie, patrząc na całe zlecenia. Kliknij w przycisk: Generuj analizę dla zleceń . Dzięki temu w zakładce Analiza dla zleceń dostaniesz informacje, które zlecenia mają już komplet produktów wejściowych i można rozpocząć produkcję.

Pokrycie zapotrzebowania - zakładka Analiza dla zleceń
Pokrycie zapotrzebowania - zakładka Analiza dla zleceń

Pokrycie zapotrzebowania pozwala też zamówić materiały, których aktualnie na stanie nie posiadasz. Po zaznaczeniu produktów utwórz dostawy, zgodnie z następującym rozdziałem dokumentacji: Tworzenie dostaw do pokrycia zapotrzebowania. Po dostarczeniu zamówionych produktów i odbiorze dostawy, ustali się właściwie stan magazynowy (poprzez automatycznie utworzony dokument PZ), a zlecenie będzie gotowe do realizacji.

Jeśli potrzebujesz listy materiałów do naszykowania na magazynie pod konkretne zlecenie, najlepiej będzie skorzystać z opcji zapotrzebowania materiałowego.

Kolejny ważny krok za nami. Można zacząć produkować. Tylko skąd pracownicy mają wiedzieć co robić? O tym w następnym kroku.Krok 12/13: Zaraportuj produkcję