Jeśli wytwarzasz produkt z dokładnością do partii i ma dla Ciebie znaczenie jakie partie surowców zostały zużyte w procesie produkcyjnym, to zapewne interesuje Cię również traceability. Śledzenie partii dla zleceń jest zatem funkcjonalnością dla Ciebie. Dzięki niej:

  • zapiszesz jakie partie wyrobu zostały w zleceniu wytworzone
  • zapiszesz jakie partie surowca zostały użyte pod daną partię wyrobu

Kiedy wykorzystasz śledzenie partii? Np. podczas wycofywania produktu z rynku -> dostaniesz informację od dostawcy, że partia surowca, którą Ci sprzedał była wadliwa i wszystkie produkty wytworozne z jego użyciem powinny być z rynku wycofane. Prawidłowa ewidencja partii sprawi, że wpiszesz numer partii od dostawcy i my pokażemy Ci jakie partie wyrobów trzeba np. naprawić. Dodatkowo: klienci zgłaszają, że Twoje wyroby są wadliwe. Łatwo prześledzisz jakie partie surowców zostały użyte. Być może przyczyną niedostatecznej jakości jest właśnie surowiec użyty. Tracealility daje spore pole do analizy.

Śledzenie partii przenika się z wieloma funkcjonalnościami w qcadoo. Poniższa dokumentacja wskaże miejsca, z którymi warto się zaznajomić, aby cały proces był jasny i aby móc wykorzystywać działenie w pełni.

Zacznijmy od tego, że nie ma śledzenia partii bez partii. Partie (czy to dostawców czy Twoje) muszą być w qcadoo zdefiniowane. Jak i gdzie? Poczytasz o tym tutaj. Partie możesz dodawać ręcznie wprost do listy. Ale też:

Partie nie muszą być pilnowane dla każdego produktu. Pewnie nie każdy surowiec ma oznaczenie partii. Możesz określić, dla których produktów mamy kontrolować, by partia była każdorazowo wskazywana. Wystarczy w produkcie, w zakładce Partie, zaznaczyć parametr Ewidencja partii.


Śledzenie partii dla zleceń można wywołać z dwóch poziomów:

  1. Genealogia > śledzenie partii dla zleceń - gdzie są widoczne wszystkie zarejestrowane śledzenia
  2. Planowanie > Planowanie zleceń > szczegóły zlecenia > Śledzenie partii - gdzie można analizować partie wytworzone i użyte pod to konkretne zlecenie
Lista zarejestrowanych rekordów śledzenia partii dla zlecenia
Lista zarejestrowanych rekordów śledzenia partii dla zlecenia

Śledzenie partii dla zlecenia możesz tworzyć poprzez ręcznie komponowanie partii. Jednak zdecydowanie lepszym sposobem jest korzystanie z automatycznego generowania na podstawie efektów zarejestrowanych przy meldowaniu produkcji, np. z terminala.

Ręczne dodanie śledzenia partii

Aby ręcznie dodać śledzenie partii kliknij Przycisk Dodaj nowe Dodaj nowy:

Formularz dodawania śledzenia partii dla zlecenia
Formularz dodawania śledzenia partii dla zlecenia

Rozpocznij od wskazania:

  • zlecenia
  • wyprodukowanej partii

i zapisz. Na podstawie technologii wskazanego zlecenia zostanie ustalona lista wszystkich surowców niezbędnych do produkcji.

Formularz dodawania śledzenia partii dla zlecenia - określanie zużytych partii
Formularz dodawania śledzenia partii dla zlecenia - określanie zużytych partii

Dla każdego surowca możesz wskazać jakie partie zostały użyte. Nie każdy produkt musi mieć partię określoną - uzupełnij te wiersze, które mają dla Ciebie znaczenie. Aby dodać partię zużytego produktu odszukaj go na liście, kliknij Dodaj i wskaż partię ze zdefiniowanej listy dla tego produktu. Jeśli partii zostało zużytych więcej - kliknij ponownie Dodaj i znowu wskaż partię.

Wskazanie zużytej partii
Wskazanie zużytej partii

Jeśli śledzenie partii jest już kompletne i nie chcesz aby uległo zmianie, zmień status na Zaakceptowany, klikając przycisk Przycisk Akceptuj

Automatycznie aktualizowane śledzenie partii

Przy automatycznym uzupełnianiu śledzenia partii jest ciekawiej. Samo śledzenie partii odwiedzasz tylko raz - na etapie tworzenia zlecenia musisz (no dobrze, może nie musisz, śledzenie partii może być zupełnie zautomatyzowane dzięki wzorcom numerów) zaplanować jakie partie wyrobu mają zostać wytworzone.

Dodaj zatem zlecenie produkcyjne tak jak zwykle i kliknij przycisk Przycisk Śledzenie partii . Dodaj nowy rekord śledzenia partii, podając tylko partię, jak ma zostać wyprodukowana. Jeśli zakładasz, że w tym zleceniu wytworzysz wiele partii - utwórz odpowiednią ilość rekordów śledzenia.

Jeden rekord śledzenia partii dotyczy jednej partii wytworzonego wyrobu w jednym zleceniu produkcyjnym

I tyle. Resztą zajmiemy się my. Ty musisz tylko pouczyć pracowników, aby:

Na akceptacji rekordu rejestracji będziemy pobierać partie produktów użytych i uzupełniać nimi rekord śledzenia partii.

Zostaje Ci tylko zaakceptować śledzenie partii, gdy już będzie zawierało komplet danych. Ale i tutaj możemy pomóc - jeśli chcesz, aby śledzenie partii zostało zaakceptowane automatycznie w momencie zamykania zlecenia, zaznacz parametr genealogii Akceptuj śledzenie partii przy zamykaniu zlecenia.

Dane zgromadzone. W każdej chwili możesz do nich wrócić i ustalić zużyte i wyprodukowane partie. Traceability najłatwiej będzie analizować za pomocą drzewa genealogii lub tabeli genealogii.