Rodziny produktów pozwalają uporządkować produkty według odpowiedniej hierarchii. Może okazać się to bardzo pomocne, na przykład przy generowaniu zapytań ofertowych do dostawców. Jeśli wiemy, że dostawca dostarcza nam kilka różnych produktów, możemy stworzyć taką właśnie rodzinę, a następnie generować zapytanie dla całej rodziny produktów, zamiast dla każdego produktu z osobna.

Rodzina produktów pozwala też na zmniejszenie ilości technologii w systemie. Jeśli produkujesz produkty bardzo podobne, różniące się niuansami (np. kolorem użytego materiału), to możesz stworzyć technologię na rodzinę produktu i korzystać z niej przy produkcji produktów należących do niej.

Rodzinę produktów zakładamy jak zwykły produkt, a w zakładce Rodzina ustawiamy Reprezentuje = rodzinę produktów. Do rodziny podpinamy konkretne produkty - albo każdy z osobna, wskazując na produkt-rodzinę w zakładce Rodzina. Albo korzystając z widoku Produkty > Rodziny produktów

Lista rodzin produktów
Lista rodzin produktów

Widoczne są tutaj wszystkie produkty oznaczone jako ‘rodzina’. Zaznacz ten, do którego chcesz zobaczyć konkretne produkty (lub do którego chcesz przypisać nowe) i kliknij przycisk Przycisk Pokaż produkty rodziny Pokaż produkty rodziny

Lista produktów danej rodziny
Lista produktów danej rodziny

Aby do rodziny podpiąć nowe produkty kliknij przycisk Dodaj istniejący Dodaj istniejacy i wybierz produkty z dostępnej listy.