Zapewne dlatego zdecydowałeś się na zakup systemu do zarządzania produkcją, aby móc wyciągnąć realne dane o kosztach produkcji. Nawet jeśli teraz myślisz, że to nie jest naistotniejsze, to i tak za chwilę okaże się, że bardzo tych informacji potrzebujesz.

qcadoo MES ma do dyspozycji kilka różnych analiz. Najlepiej będzie każdą po kolei przejrzeć i ustalić, które z nich są dla Ciebie wspierające. Co nieco powiedzą Ci opisy w dokumentacji: Analizy.

Najbardziej podstawowym raportem jest rozliczenie produkcji. To z niego dowiesz się o kosztach robocizny i kosztach materiałów i, dzięki odpowiednio zdefiniowanym w parametrach narzutom, przeprowadzisz rachunek kosztów, od TKW, przez CKW aż po propozycję ceny sprzedaży.

Na początek ustaw parametry rozliczenia produkcji - musimy wiedzieć w jaki sposób pobierać koszty z systemu, co uwzględniać a czego nie i jakie są średnie koszty za godzinę pracy pracownika i maszyny, a także jakie są narzuty.

Aby przeprowadzić rozliczenie produkcji wejdź w Analizy > Rozliczenie produkcji i dodaj nowy rekord. W zakładce Główna możesz podać nazwę rozliczenia, ale nie musisz. Zapisz. Przejdź do zakładki Zlecenia i po naciśnięciu przycisku Dodaj istniejący wskaż zlecenia, z których chcesz wyciągnąć informacje. Wygeneruj rozliczenie przyciskiem Generuj .

Sumaryczne wyniki możesz obejrzeć, z dokładnością do zlecenia, w zakładce Wyniki rozliczenia:

Rozliczenie produkcji - wyniki
Rozliczenie produkcji - wyniki

Dużo ciekawszych i bardziej drobiazgowych informacji uzyskasz, pobierając przygotowany plik Excel. W tym celu kliknij przycisk Przycisk XLS . Plik z rozliczeniem zawiera wiele arkuszy, od ilości wyprodukowanych, przez koszty materiałów, czasy realizacji, akord, przestoje, koszty robocizny, dodatkowe koszty, koszty usług obcych aż po rozliczenie w kilku poziomach.

Rozliczenie produkcji - Excel
Rozliczenie produkcji - Excel

Bardziej szczegółowy opis rozliczenia znajdziesz w tym rozdziale dokumentacji: Rozliczenie produkcji.

Po wygenerowaniu rozliczenia warto zerknąć jeszcze w Analizy > Analiza wyników rozliczenia produkcji. Wczytaj zakres dat, z których mamy zebrać rozliczenia i kliknij przycisk Wczytaj dane .

Analiza wyników rozliczenia produkcji
Analiza wyników rozliczenia produkcji

Analiza przedstawia sumaryczne dane o kosztach uzyskanych podczas produkcji i zestawia je z normami przyjętymi w technologii. Dzięki temu łatwo wyłuskać wszelkie odchylenia.

Gratulacje!!! Dotarłeś do końca instrukcji SZYBKI START! Jesteś gotowy do samodzielnej pracy w qcadoo i do odkrywania kolejnych funkcjonalności, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Powodzenia i przyjemności z pracy w qcadoo MES.