Załóżmy, że planujesz produkcję w oparciu o przyjęte plany sprzedaży. Ogłaszasz plan - np. w oparciu o historię sprzedaży i przez pewien czas przyjmujesz zamówienia od klientów. Konfrontujesz ilości planowane z zamówionymi. I w oparciu o te dane zlecasz produkcję. Jeśli chcesz wiedzieć jak wspiera qcadoo w tym zakresie - przeczytaj ten rozdział dokumentacji.

Nasza firma produkuje ubrania - koszulki i sukienki. Dla każdej nowej kolekcji przyjmowany jest plan sprzedaży. W planie widoczne są ilości dla konkretnego modelu ubrania, ale bez rozbicia na rozmiary. O tym w jakich rozmiarach ubrania będą produkowane, decyzja zostanie podjęta już po wpłynięciu zamówień od klientów.

Wprowadzamy plan sprzedaży (instrukcja jak to wykonać krok po kroku znajduje się tutaj: Plan sprzedaży).

Szczegóły planu sprzedaży
Szczegóły planu sprzedaży

Wszystkie produkty planu są rodzinami produktów - nie są konkretnymi, produkowanymi wyrobami.

W planie produkcji mogą znaleźć się zarówno rodziny produktów jak i konkretne produkty.

Na bieżąco rejestrujemy wpływające od klientów zamówienia sprzedaży - klienci zamawiawiają produkty ze wskazaniem na rozmiar.

W omawianym przykładzie dany model produktu w danym kolorze jest rodziną produktu. Na rodzinę produktu tworzona jest technologia. Do rodziny produktu przypisane są konkretne produkty, będące modelem w danym kolorze o danym rozmiarze. I te konkretne rozmiary produktów korzystają z technologii produktu-rodziny.
Zamówienia sprzedaży do planu
Zamówienia sprzedaży do planu

O tym jak mają się ilości planowane do zamówionych dowiadujemy się klikając w planie sprzedaży przycisk Przycisk Pobierz zamówione ilości Pobierz zamówione ilości

Aktualizacja ilości zamówionych w planie sprzedaży
Aktualizacja ilości zamówionych w planie sprzedaży
Jeśli Twoje qcadoo ma uruchomioną integrację z systemem zewnętrznym, to zamówienia sprzedaży mogą wpływać do qcadoo z ERP. W qcadoo wystarczy je powiązać z planem sprzedaży.

Wiadomo zatem, czy założone w planie sprzedaży ilości, znajdą swoich nabywców. Teraz trzeba zdecydować - produkujemy to to przyjęliśmy w planie, czy to zostało zamówione przez klientów?

Czas na zlecenie produkcji. Użyjemy grup zleceń, ale można z poziomu planu utworzyć normalne zlecenia produkcyjne - o czym przeczytasz tutaj: Tworzenie zleceń produkcyjnych do planu sprzedaży.

Tworzymy grupy zleceń po kolei - zaznaczamy w planie te produkty, które mają znaleźć się w jednej grupie, klikamy przycisk Przycisk Utwórz grupę zleceń Utwórz grupę zleceń, podajemy ilości, które chcemy zlecić i potwierdzamy przyciskiem Przycisk Utwórz grupę i zlecenia Utwórz grupę i zlecenia.

Ilości w oknie generowania są domyślnie uzupełnione - albo na podstawie ilości planowanej (gdy w planie znajduje się konkretny produkt), albo na podstawie ilości zleconej (gdy w planie znajduje się rodzina produktów). Zweryfikuj je i popraw na takie, jakie chcesz produkować.

Każda z utworzonych grup:

Utworzona grupa zleceń
Utworzona grupa zleceń

ma podpięte zlecenia produkcyjne - po jednym do każdego z produktów:

Utworzona grupa zleceń
Utworzona grupa zleceń

Zostaje tylko akceptacja (przycisk: Przycisk Zaakceptuj zlecenia Zaakceptuj zlecenia) i rozpoczenie (przycisk: Przycisk Rozpocznij zlecenia Rozpocznij zlecenia). I zaczynamy produkcję!