System qcadoo MES to łatwy i przyjazny system do zarządzania produkcją w Małych i Średnich Firmach. Jeśli czytasz tę dokumentację, to znaczy, że albo rozpoczynasz przygodę z systemem, albo właśnie zastanawiasz się czy (a raczej kiedy) rozpocząć wdrożenie qcadoo MES w swojej firmie.


30 dniowa wersja demonstracyjna dostępna jest na stronie www.qcadoo.com


Aby ułatwić Ci uruchomienie systemu i zapewnić możliwie szybkie rozpoczęcie prac, przygotowaliśmy kilkunastokrokowy tutorial, tzw. szybki start. Pomożemy Ci wprowadzić niezbędne dane, we właściwej kolejności. Mamy nadzieję, że poczujesz się prowadzony za rękę. Gotowy?


Na początek musisz podjąć bardzo ważną decyzję. qcadoo MES wspiera w realizacji dwóch podejść do zarządzania produkcją w firmach. Musisz zdecydować się na jedno z nich. W zależności od obranego kierunku - przejdź dedykowany zestaw kroków.


Czy zatem:

  1. interesuje Cię zlecenie produkcyjne jako całość? Najistotniejsze jest dla Ciebie to, by pracownicy wiedzieli jaki wyrób mają wytworzyć, na kiedy, z jakich surowców i przy jakich dodatkowych wymaganiach klienta. Istotne jet też rozliczenie produkcji pod kątem kosztów materiałów i robocizny. Nie potrzebujesz planować do realizacji każdej wykonywanej czynności. Jeśli tak, to znaczy, że będziesz pracować w qcadoo w trybie ZBIORCZEJ rejestracji, tylko na zleceniach produkcyjnych. A oto właściwy tutorial dla Ciebie.

  2. zależy Ci na tym, by zaplanować do realizacji każdą z wykonywanych w procesie produkcyjnym czynności? Będziesz je przypisywać do konkretnych maszyn, a może nawet i do konkretnych pracowników. Pracownik musi znać wszelkie wytyczne odnośnie operacji - jakie surowce ma zużyć, jakich narzędzi użyć, co wytworzyć i w jakiej ilości. A może zależy Ci na tym, by po każdej wykonanej operacji przyjąć półprodukt na magazyn? Jeśli tak, to znaczy, że będziesz pracować w qcadoo w trybie rejestracji DLA KAŻDEJ OPERACJI, nie tylko na zleceniach produkcyjnych, ale też (a nawet przede wszystkim) na zadaniach operacyjnych. Zatem to jest właściwy tutorial dla Ciebie.

Wiele kroków wykonywanych w obu podejściach się powiela. I jak najbardziej możesz wypróbować oba podejścia, zmienić zdanie i przejść w trakcie na podejście drugie, a nawet prowadzić część produkcji w zbiorczym raportowaniu i część w raportowaniu z dokładnością do operacji. To Ty tutaj podejmujesz decyzje, a my postaramy się Ci w tym nie przeszkadzać.

Rozpoczęcie pracy z qcadoo ułatwi też konfigurator, który przywita Cię po pierwszym zalogowaniu do systemu. Pamiętaj jednak, że to jest wersja minimalistyczna i sprawdzi się tylko w części firm, w mało złożonej produkcji.

Warto zajrzeć też do strony: Porady i triki, aby płynniej poruszać się po systemie.